Spring Show Results:


Cat # Cat Place Entry # Model Modeler
001 Junior Aircraft 1st 518 F-16 Thomas Wadsworth
    2nd 488 Me-109 Bradley Highsmith
    3rd 533 A-10 Brian Medina
    OOB 488 Me-109 Bradley Highsmith
           
003 Junior Auto 1st 637 Cobra Andrew Hoare
    2nd 638 Harley Davidson Braden Hoare
    3rd 639 NASCAR Truck Braden Hoare
    HM 636 Dodge Viper Andrew Hoare
    HM 200 Ford Raptor Adreona North
           
004 Junior Space Fact/Future Tech 1st 702 Sinznjo Gundam Mark Slavik
    2nd 699 YMS-15 Gyan Mark Slavik
    3rd 703 Girmore Gundam Mark Slavik
           
006 Junior Miscellaneous 1st 417 USS Iowa Jarom Ricks
           
101 Aircraft-1/73rd & Smaller 1st 182 Vulcan Gary Jackson
    2nd 195 Su 27 Robert Latimer
    3rd 109 F-14 John Lee
           
102 Aircraft-1/72 Single Prop 1st 368 Me-109D John Miller
    2nd 366 Hurricane Mk I John Miller
    3rd 614 P-47D Thunderbolt Terry Schuler
    HM 479 Mustang Mk IV Tom Goudie
    HM 194 A-1H Skyraider Robert Latimer
    OoB 190 Fw 190A3 Robert Latimer
           
103a-1 Aircraft-1/48 Single Prop-Axis 1st 446 Fw190A Roy Sutherland
    2nd 192 Macchi C.202 Folgore Robert Latimer
    3rd 612 Achi D3A2 Val Terry Schuler
    HM 369 Heinkel 112 John Miller
    HM 208 Niki Kyofu Pei Chi
    HM 652 Nakajima Rufe Bob Windus
           
103b-1 Aircraft-1/48 Single Prop-Allied 1st 499 P-47D Thunderbolt Mark Schachter
    2nd 654 P-47D Thunderbolt Bob Windus
    3rd 615 F6F-5 Hellcat Terry Schuler
    HM 120 P-47D Razorback James Mustarde
    HM 687 Spitfire F22 Joshua Van Dyke
    HM 153 Curtis P-40E Wayne Holmes
    HM 613 Bell P-39 Terry Schuler
    HM 430 Lavochkin La-7 Mike Mikolasek
  664 OoB 664 Spitfire HF Mk Ixc Don Schwendiman
           
104 Aircraft-1/72 Multi Prop 1st 690 Ju-88G-1 Adrian Davies
    2nd 483 He 219A5/R4 Tom Goudie
    3rd 482 P-61B Tom Goudie
    HM 665 C-47 Don Schwendiman
    HM 689 Mosquito PR. XVI Adrian Davies
           
105 Aircraft-1/48 Multi Prop 1st 316 Lockheed Ventura GRV Joe Brown
    2nd 653 P-38H-5-LO Bob Windus
    3rd 429 PBY Catalina Mike Mikolasek
           
106a Aircraft-1/32 & Larger-Prop Allied 1st 500 Prototype FG-1 David Hansen
    2nd 379 P-47D Thunderbolt Rory Pennington
    3rd 317 Mk. IV Harvard Chris Morris
    HM 132 B-17G "D-Day Doll" Scott Sayer
    HM 277 P-47D Thunderbolt 61st FS Brad Main
    HM 624 P-51D-20 "Ole Goat" Joe Zubara
    OoB 666 P-51D Don Schwendiman
           
106b Aircraft-1/32 & Larger-Prop Axis 1st 710 Bf 109K-4 Gary Turner
    2nd 119 Fw 190D-9 James Mustarde
    3rd 521 Fw 190A-4/U8 Tristan Reidford
    HM 118 Fw 190D-13 James Mustarde
    OoB 287 He 219A-0 Doug Reed
           
107 Aircraft-1/72 Single Jet 1st 423 F-16C Don Partridge
    2nd 424 A-7D Don Partridge
    3rd 426 A-4P Skyhawk Don Partridge
    HM 425 A-4B Skyhawk Don Partridge
    HM 62 T-45 Goshawk Dan Carey
    OoB 196 IAI Nesher Robert Latimer
           
108 Aircraft-1/48 Single Jet 1st 188 MiG 21 Cuba Robert Latimer
    2nd 468 F-104 Japan Dennis Wilson
    3rd 497 F-100D French Ben Zayas
           
109 Aircraft-1/72 Multi Jet 1st 365 Me 262 John Miller
    2nd 422 F-101B Voodoo Don Partridge
    3rd 421 A-10 Don Partridge
    HM 460 Sukhoi T-50 Shiblee Hasan
    HM 66 EA-18G Dan Carey
    OoB 187 Lightning F.2A Robert Latimer
           
110 Aircraft-1/48 Multi Jet 1st 185 F-18 Hornet Gary Jackson
    2nd 186 F-4B Phantom Robert Latimer
    3rd 667 Gloster Meteor F.1 Don Schwendiman
    OoB 642 MiG 29 Scott Kruize
           
111 Aircraft-1/32 & Larger- Jet-Single Engine 1st 382 F-5E (M) Rory Pennington
    2nd 381 F-104G Starfighter Rory Pennington
           
112 Aircraft-Airliners/Civil/Sport/ Racing - Single engine Prop 1st 517 DC-3 Boyke Pribadi
    2nd 80 Cessna C-180 Terry Davis
    3rd 621 Ford Fliver Ken Murphy
    HM 59 C-119 Tim Nelson
           
113 Aircraft-Rotary Wing 1st 189 MV-22B Osprey Robert Latimer
    2nd 407 Bell UH-1C Huey "Frog" Alan Streeter
    3rd 498 OH-58D Ben Zayas
    HM 1 Bell UH-1B Huey "Hog" Morgan Girling
    OoB 189 MV-22B Osprey Robert Latimer
           
114a Aircraft-Biplanes, Vintage 1/72 & smaller 1st 367 Breda 27 John Miller
    2nd 180 Hawker Fury Russ Field
    3rd 622 Curtis SBC4 Helldiver Ken Murphy
    HM 713 Fairey Swordfish Dan Smith
           
114b Aircraft-Biplanes, Vintage 1/71 & larger 1st 414 Fairey Swordfish Mk.I John Frazier
    2nd 364 Avia 534 II John Miller
    3rd 311 Boeing F4B4 Russ Bucy
    HM 712 Albatros D.I Dan Smith
    HM 312 Nieuport 17 Russ Bucy
           
115 Aircraft-Misc/Scratchbuilt/ vac/conversions 1st 175 RG-7B Shadow Djordje Nikolic
    2nd 715 Phonix Type "A" Flying Boat Dan Smith
    3rd 321 Fw 190A8/R3 Laurie Tower
           
201a Armor-1/35th 1st 683 DAK Tiger I Mark Ford
    2nd 506 Early Jagdpanther George Bacon
    3rd 241 StuG IIIG Greg Mockos
    HM 684 Carro Armato MII-39 Mark Ford
           
201b Armor-1/35th 1st 685 British Sherman VC Firefly Mark Ford
    2nd 519 Canadian Sherman (Firefly) Bryan Wadsworth
    3rd 503 T-34/76 w/hard edged turret George Bacon
    OoB 419 T-34/76 w/hard edged turret George Proulx
           
202 Armor-1/35th 1st 510 IS-3M George Bacon
    2nd 523 M103-A2 Brian Lockwood
    3rd 502 BAM-1 George Bacon
    HM 509 PT-76 George Bacon
    HM 504 ZSL-92 George Bacon
    OoB 306 M48-A3 Arthur Sun
           
203 Armor-1/35th 1st 69 LVT & 105mm Howitzer George Stray
    2nd 681 SdKfz 10/5 2cm FlaK Mark Ford
    3rd 610 Panzer I w/20mm FlaK & Ttailer George Tufnail
           
204a Armor-1/36th & Smaller, All Types (except 1/48) 1st 181 T-90A Russ Field
    2nd 172 Neubaufahrzeug Nr.2 Djordje Nikolic
    3rd 210 Mk. IV Female Karen Roth
    OoB 181 T-90A Russ Field
           
204b Armor-1/48th, All Types 1st 107 38(t) Ausf E/F Roy Schlicht
    2nd 10 Komatsu Bulldozer Mike Merano
    3rd 171 Austin Tilly 10HP Djordje Nikolic
    OoB 107 38(t) Ausf E/F Roy Schlicht
           
205 Armor-Soft–skinned 1st 68 Austin Tilly George Stray
    2nd 230 RF-8 Aerosan Michael Tsoumpas
    3rd Ford MMGS George Stray
    HM 233 BMW 75 Motocycle Steve McNaughton
    OoB 418 GMC 2 1/2 ton Cargo Truck George Proulx
           
206 Armor-Towed Artilllery & Missles 1st 505 Russian Zu.23-2 "Sergey" George Bacon
    2nd 3 S-75 Dvina Morgan Girling
    3rd 611 K5(E) Railway Gun George Tufnail
           
207 Armor-Misc, Conversions & Scratchbuilt 1st 450 Flying Flatcar Harry Avis
    2nd 463 Char B1 David Hansen
    3rd 177 DKW NZ Djordje Nikolic
           
301 Figure-Less than 54mm 1st 73 Space Marine Chaplain Mark Aldritch
    2nd 375 Wight King Steve Gates
    3rd 89 Captain William Boot Shawn Gehling
    HM 718 Marmaluke Kettle Drummer Gordon Enquist
           
302 Figures-54mm & 1/35th 1st 268 Viking Looter Mike Cramer
    2nd 264 Viking Drakkar Raider Mike Cramer
    3rd 263 Viking Raider 793 AD Mike Cramer
    HM 244 Siennese Knight 12800 AD Greg Mockos
           
303 Figures-Larger than 54mm 1st 738 French Knight Talino Bruno
    2nd 269 Trumpeter, 3rd Cont. Dragoons Mike Cramer
    3rd 270 British Gentleman at Arms Mike Cramer
           
304 Figures-Sci-Fi, All 1st 386 The Monster Paul Rathbun
    2nd 737 Duke of War Talino Bruno
    3rd 34 Cat Gril Terry Moore
           
401 Ships-Powered 1/700th & smaller 1st 411 HMCS Capilano Rick Heinbaugh
    2nd 413 HMS Queen Elizabeth 1918 Rick Heinbaugh
    3rd 412 HMS Chester Rick Heinbaugh
           
402 Ships-Powered 1/699 to 1/350 1st 384 Prinz Eugen Ken Kilmer
    2nd 150 HMS Kent Roger Torgeson
    3rd 149 SMS Scharnhorst Roger Torgeson
    HM 151 USS Detroit Roger Torgeson
           
403 Ships-Powered 1/349 & larger 1st 383 Elco 80ft PT-191 Rory Pennington
    2nd 28 LST John De Rosia
    3rd 29 LCM III John De Rosia
           
404 Ships-Unpowered 1st 307 Flying Cloud Bill Cianci
           
405a Ships-Submarines, 1/73 & smaller 1st 39 Oscar II Class Brandon Chutich
    2nd 288 Kilo Attack Sub Doug Reed
    3rd 40 Red October Brandon Chutich
    OoB 288 Kilo Attack Sub Doug Reed
           
405b Ship-Submarines, 1/72 & larger 1st 405 Steampunk Sub Alan Streeter
           
501 Auto-Factory Stock 1st 456 1934 Dusenberg SJ Rob Glowinkowski
    2nd 405 Studebaker Avanti Alan Streeter
    3rd 300 1970 Camaro Joe Spitzer
    HM 618 Dodge Charger David Campball
    HM 457 1931 Rolls Royce Rob Glowinkowski
    OoB 121 1964 Pontiac GTO Tom Krajicek
           
502 Auto-Hot Rods 1st 299 1937 Ford Coupe Joe Spitzer
    2nd 297 1963 Ford Galaxie Joe Spitzer
    3rd 617 1970 Dodge Superbee David Campball
    HM 490 Parts Pack Rat Chris Wikstrom
    OoB 320 Flat Black Rat Laurie Tower
           
503 Auto-Custom 1st 123 Kit Bash Custom Tom Krajicek
    2nd 458 Bad Medicine Rob Glowinkowski
    3rd 627 Silhouette Gary Dycke
    HM 459 Bathroom Buggy Rob Glowinkowski
    OoB 627 Silhouette Gary Dycke
504 Auto-Pick-ups 1st 717 Model T Truck Harry Avis
2nd 492 C.O.E. Midget Hauler Chris Wikstrom
3rd 616 Dodge Midnight Express David Campball
HM 630 Weathered Camper Dale Schmitt
           
505 Auto - Commercial, Truck, Van, Fire, Rescue 1st 634 VW Bus Dale Schmitt
2nd 628 1026 Mack Truck Dale Schmitt
3rd 633 Mack Firetruck Dale Schmitt
HM 651 Peterbuilt Truck Peter Lee
           
506 Competition - Closed Wheel 1st 302 Corvette CSR JT Tami
2nd 491 Land speed racer Chris Wikstrom
3rd 301 Racing Porche JT Tami
           
507 Competition - Open Wheel 1st 455 Benton B188 Rob Glowinkowski
2nd 453 Leyton House CG901 Rob Glowinkowski
3rd 454 Lotus F1 Rob Glowinkowski
           
508 Large Scale Autos/Trucks 1st 451 Brabham BT44 Rob Glowinkowski
2nd 349 Porche 934 RSR Rob Glowinkowski
3rd 350 Porche 935 Martini Rob Glowinkowski
           
509 Motorcycles 1st 477 Ducatti Mark Stearney
2nd 476 Yamaha Mark Stearney
3rd 449 1937 Harley Harry Avis
HM 404 Harley Classic Alan Streeter
HM 389 1903 Harley John Gordon
           
601 Space Fact 1st 313 V-2 Ballistic Missle Russ Bucy
2nd 524 Appolo Lunar Module Wendell Bila
3rd 648 Lunar Orbiter Scott Kruize
           
602 Aerospace test/record breakers 1st 293 F6F-5 NASA balance test vehicle Mike Millette
2nd 61 MiG 21-I Analog Tim Nelson
           
603a Science Fiction-Vehicles-Ground 1st 218 The Nautilus Submarine Karen Roth
2nd 256 Light Assault Walker Ed Schnabel
3rd 255 Non Agression Pact Ed Schnabel
HM 396 Post Appocolypto M1A Steve Hilby
           
603b Science Fiction-Vehicles-Air 1st 495 Battlestar Galactica Fighter John Morel
2nd 377 VF-25 Daniel Lee
3rd 484 VFO Robin Fowler
           
604 Science Fiction-Figures 1st 399 Shotgun Bride Demoness Steve Hilby
2nd 397 Rocket Girl Steve Hilby
3rd 433 Creature from the Black Lagoon Gil Ledesma
3rd 398 Nosferatu Steve Hilby
OoB 219 Command Wolf FLC & AC Karen Roth
           
605a Gundam 1/144 & smaller - Alternative Senrty 1st 329 GNX-01 Jeff Cheung
2nd 515 Crossbone MOAH Steve Minor
3rd 167 Delta Hyperion Jerome Dunn
HM 528 Master Gundam Headless Horseman Dan Weiner
HM 226 Reborn Gundam Peter Lee
           
605a Gundam 1/144 & smaller - Universal Sentry 1st 334 Jesta HGUC Lloyd Chan
2nd 339 THR O Lloyd Chan
3rd 347 Z'GOK Experiment Issaac Wong
HM 328 Jagd Doga Jeff Cheung
HM 340 GOOF Kevin Wolanski
OOB 529 RG GP01 Fb Petri Muhlhauser
           
605b Gundam 1/100 & larger 1st 157 Zaku 2.0 Johnny Ridder Tim Alexiel
2nd 487 Neo Zeon prototype Steve Santos
3rd 376 Mg Ball Ver Ka Daniel Lee
           
701 Diorama-Aircraft 1st 688 Therry & Irwin Adrian Davies
2nd 78 F7F-3 Tigercat Firebomber Terry Davis
3rd 43 Bf 109-3 Water Crash Brandon Chutich
           
702 Diorama-Auto 1st 76 EggD Cop car Terry Davis
2nd 408 Russian ZIL Breakdown Neil House
3rd 726 1951 Chopped Merc Gordon Enquist
HM 727 Flower Box Ford Gordon Enquist
           
703 Diorama-Armor 1st 392 Operation Varsity Bruce McKinney
2nd 391 Soviet DWI Bruce McKinney
3rd 729 Russian BA-20M Armored Car Gordon Enquist
HM 650 German Truck Rebuild Plant Dave Price
           
704 Diorama-Sci-Fi, Space Fact 1st 100 Sharky vs. Blue & Green Knight Shawn Gehling
2nd 448 Anti Gravity Ship AGV-15 Harry Avis
3rd 85 Time Paradox Miguel Bastarrchea
           
705 Diorama-Naval 1st 53 Azzam in Flight Craig Rosner
2nd 31 UDT Underwater Demolition Team John De Rosia
3rd 478 Swamp Thing Karl Green
           
706 Diorama-More than 5 Figures 1st 275 Vikings, Two Generations Mike Cramer
2nd 734 German Sniper Talino Bruno
3rd 469 Wheels & Grease James Gates
HM 730 Dance Katya, Dance Gordon Enquist
           
801 Collections 1st 103 Four Horsemen Shawn Gehling
2nd 731 Conquest of Arabia Gordon Enquist
3rd 117 Egg planes John Lee
           
802 Flights of Fancy 1st 70 Israeli M-12 SPH Mark Aldritch
2nd 670 Horten Ho 229 Lee Coll
3rd 679 Frankenwasserflugzeug Chas Bunch
HM 79 HU-1B Nene Terry Davis
HM 680 Battle of Britain Zero Chas Bunch
           
803 Animals/Dinos 1st 105 Dino Rider Shawn Gehling
2nd 359 Styracossaurus Russell Scharf
3rd 361 Dilophosaurus Russell Scharf
HM 363 T-Rex Elliot Smith
           
804 Group Builds 1st 400 Steampunk Tile Project Steve Hilby and others
           
805 Miscellaneous 1st 733 Silly Surfers Gordon Enquist
2nd 619 1804 Steam Locomotive Ken Murphy
3rd 77 Go-Cart Champ Terry Davis
HM 644 Battle Mountain Locomotive Scott Kruize
HM 732 Surfin' Bunny Gordon Enquist
OoB 619 1804 Steam Locomotive Ken Murphy
           
807 Modelfy 1st 623 X-Wing Ken Murphy
2nd 33 Northrop N-17 Terry Moore
3rd 26 Hover Jet John De Rosia
HM 308 Heineken 319 Brian Hennessey
HM 530 Snow RT-HO Brian Medina